Studia to nie tylko zajęcia. Działalność kół naukowych na przykładzie Koła Literackiego Anafora

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie organizuje Dzień Otwarty. My też tam będziemy. I do tego w odpowiedzialnej roli. Będziemy promować działalność Koła i zachęcać do studiowania. Zatem jak ktoś chce posłuchać, co robimy, co zrobiliśmy, co chcemy zrobić, no i w ogóle, co z tą literaturą i studiowaniem chodzi, to zapraszamy. Dzień Otwarty – My Otwarci – chętnie się z Wami spotkamy.

Studia wcale nie oznaczają tylko obowiązku chodzenia na wykłady lub ćwiczenia, czytania kilkudziesięciu książek rocznie, kserowania materiałów na referaty i uczenia się na egzaminy w czasie sesji. Studia to też wiele ciekawych inicjatyw na uczelni, ale pojawiających się poza zajęciami wpisanymi w plan studiów. Świetnym przykładem takich inicjatyw są koła naukowe. I choć ich nazwa brzmi poważnie, to jednak są miejscem, gdzie swobodnie można realizować cele związane ze zdobywaniem wiedzy. Koła tworzą przestrzeń do wzajemnej motywacji i inspiracji, dają szansę na rozwijanie talentów i umiejętności, pozwalają udowodnić, że zależy nam na czymś więcej niż tylko ocenach w indeksie. Koła stwarzają również okazje do tego, by poznać ludzi, których łączy zamiłowanie do tego samego. W przypadku Koła Literackiego Anafora jest to literatura. I to na przykładzie Anafory można pokazać, jak od grupy miłośników literatury Koło przeszło w stan prężnie działającej organizacji.

CO?

GDZIE?
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UJD
al. Armii Krajowej 13/15
sala AB 1028

KIEDY?
22 marca (piątek) o godzinie 12.00

Prezentację przedstawi i o Kole opowie:
Michał Wilk – Przewodniczący Koła Literackiego Anafora, doktorant literaturoznawstwa w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UJD, redaktor i animator kultury. Współpracuje z Ośrodkiem Promocji Kultury w Częstochowie, pisze dla miesięcznika miejskiego „Co, Gdzie, Kiedy”, jest wydawcą i redaktorem naczelnym wortalu czeKultura.pl.

Koło Literackie Anafora funkcjonuje w ramach Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, jednak u podstaw jego działalności leży animowanie nie tylko społeczności akademickiej, studentów czy doktorantów, lecz także mieszkańców Częstochowy. Poza regularnymi spotkaniami i dyskusjami Koło ma na swoim koncie samodzielne wydarzenia kulturalne, głównie o charakterze literackim, konferencje naukowe, publikacje popularnonaukowe i literackie, a także współpracę z organizacjami czy instytucjami kulturalnymi działającymi w mieście.